Безпека у ліцеї

Безпека у ліцеї: правила, техніка, інструктаж

Безпека – це стан захищеності, яке відчуває ту чи іншу особу. Особливу роль у сучасному суспільстві відіграє безпека в школі, так як саме тут зосереджена найбільша кількість маленьких дітей, вплинути на діяльність яких не складе ні найменшого праці.

Передумови та події

Техніка безпеки в школі багато в чому обумовлена трагічними подіями, які нерідко відбуваються в навчальних закладах. Яскравим прикладом тому є захоплення учнів у місті Беслані. Більше того, крім терористичних актів, існують явища природного і техногенного характеру: пожежі, масові захворювання, отруєння учнів, НС кримінального характеру. Будь-який з вищеназваних подій породжує не тільки численні руйнування, але і спричиняє загибель людей, заподіяння каліцтв, втрату здоров’я, а також важкі психологічні травми. Саме тому техніка безпеки в школі для учнів – це найважливішою елемент діяльності в освітньому закладі.

Посадові інструкції

Перш за все, безпека в школі залежить від керівного складу. Так, в посадових обов’язках одного із заступників директора присутній пункт про необхідність забезпечення захищеності кожного учня. Примірна інструкція керівництва школи щодо забезпечення безпеки учнів виглядає наступним чином:

 • Організація діяльності навчально-виховного плану.
 • Забезпечення виконання локальних нормативно-правових актів, що регулюють безпеку в школі. Інструкції, своєчасна розробка планів, проведення профілактичних заходів.
 • Своєчасне доведення оперативної інформації про нововведення, зміни, втрати законної сили тими чи іншими нормами, що забезпечують стан захищеності.
 • Впровадження позитивного досвіду, а також пошук інноваційних рішень в проблемі забезпечення безпеки на території навчального закладу.
 • Здійснення методичної роботи з персоналом закладу, так і з учнями.

Представлений перелік посадових інструкцій є зразковим. Крім того, кожне з повноважень має в подальшому реалізуватися у вигляді практичних, більш конкретизованих заходів. Тільки шляхом злагодженої роботи і виконання кожного пункту можна домогтися високого рівня захищеності дітей.

Робота, спрямована на захист від тероризму

Безпека учнів в школі залежить не тільки від профілактичних заходів, організованих керівництвом, але і теоретичних знань учнів, які піднесли їм вчителі. І першою темою, яка є основою в світі захищеності, є розділ по протидії тероризму та екстремізму. Дана сфера діяльності включає в себе наступні заходи:

 • Регулярне і своєчасне проведення нарад і планерок щодо вищезгаданих питань. На даних заходах може проводитися інструктаж вчителів з техніки безпеки в школі, який в подальшому доводиться до учнів.
 • Забезпечення належного контролю за проведенням профілактичних заходів, які спочатку були закладені в плані на місяць і на рік.
 • Безпека в школі також передбачає організацію взаємодії між правоохоронними органами та рятувальними службами та батьками учнів.

Юридичною підставою для проведення всіх вищеназваних заходів є наказ директора, який видається у відповідній формі. Крім того, в посадових інструкціях директора завжди повинен бути присутнім пункт, який зобов’язує його розробити план або доручити цю справу одному із заступників. Безпека в школі базується саме на цьому документі, який передбачає кількість зборів, класних годин, профілактичних тривог, вікторин, зборів і так далі.

Завантажити (PPTX, 4.87MB)

 

Охорона навчального закладу

Особливо вразливим об’єктом є початкова школа. Безпека тут в обов’язковому порядку повинна включати в себе посилену охорону установи. Вона може реалізовуватися у двох найбільш популярних формах:

 • Сторожова охорона у нічний час.
 • У денний час за оперативною обстановкою в школі спостерігає вахтер, черговий вчитель або інший представник чергової зміни.

Керівництво здійснюється адміністратором школи. Крім того, відмінним елементом безпеки є наявність контрольно-пропускних пунктів. Введення нових ділянок на території школи повинно бути  з дозволу директора Департаменту освіти та науки.

Внутрішньооб’єктовий режим

Правила безпеки у школі повинні реалізовуватися шляхом внутрішньооб’єктного режиму, який контролюється черговою зміною. На вахті школи завжди повинен бути присутнім пакет документів:

 • Список педагогічного складу, а також обслуговуючий персонал на території установи.
 • Список посадових осіб керівного складу школи, які володіють правом пропуску сторонніх.
 • Інструкції з охорони об’єктів школи.
 • Список осіб, офіційно допущених здійснювати охорону установи.

Варто відзначити, що список на цьому не закінчується, так як за рішенням керівництва школи та міських освітніх установ перелік документів може бути доповнений.

 

Пожежна безпека

Техніка безпеки в школі складається не тільки з профілактичних заходів і планів з протидії незаконним діям, але і включає в себе пожежне стан школи, а також необхідні правила поведінки.
Основним нормативним документом є ФЗ «ПРО пожежної безпеки», який позначає орієнтир на розвиток даної сфери діяльності. У правовому документі позначені найважливіші питання здійснення пожежної безпеки, поняття, заходи профілактики, алгоритм дій у разі виникнення надзвичайних подій і так далі. Аналіз неодноразової практики виникнення пожеж показує, що тільки одна п’ята частина загорянь пов’язана з несправністю технічних засобів. 70% пожеж виникає з причини недбалого ставлення осіб, відповідальних за профілактику пожеж серед учнів та педагогічного складу. Пожежна безпека в школі складається з ряду наступних заходів:

 • Дотримання законів і інших, в тому числі локальних правових актів. До цього пункту також належать вимоги пожежних служб, пов’язаних із забезпеченням стану захищеності в даній сфері діяльності.
 • Забезпечення і своєчасна заміна первинними засобами, призначеними для усунення вогнища загоряння.
 • Правила безпеки в школі передбачають неухильне дотримання всіх вимог Держпожежнагляду, в тому числі і щодо усунення знайдених недоліків.

Електробезпека

Найбільш небезпечними в плані забезпечення безпеки в школі є електричні та електрощитові щити. Тут необхідно забезпечити дотримання наступних заходів:

 • Вхідні двері в обов’язковому порядку повинна бути завжди закрита на замок. Необхідно оббити її з усіх сторін бляхою або іншим трудноснимающимся матеріалом.
 • З зовнішньої сторони дверей вішається табличка з інформацією про призначення цього приміщення, а також позначається місце зберігання ключів. Нанесення попереджуючого знаку з написом «Обережно! Напруга!» обов’язково.
 • В захищеному приміщенні не повинно бути сторонніх предметів. На підлозі повинні бути гумові килимки.
 • Будь-яка електрощитова майданчик обладнується вуглекислотними або порошковими вогнегасниками. Крім того, обов’язково повинні бути діелектричні рукавички.
 • У школі обов’язково закривання дверей на замки!

Безпека праці в школі

Техніка безпеки в школі для учнів і вчителів забезпечується задовільними умовами праці. В першу чергу, при здійсненні педагогічної діяльності керівниками освітньої установи повинен забезпечуватися комплекс заходів, необхідних для захисту праці. Основні вимоги включають в себе таке:

 • Інструктаж. Безпека в школі неможливо забезпечити без проведення докладних пояснень. Існують нормативно закріплені правила, завдяки яким вчитель може здійснювати повсякденну діяльність, так і знати алгоритм дій у випадку надзвичайної ситуації.

Цей пункт включає не тільки посадові інструкції, але і різні програми, угоди між організаціями (профспілки) і керівними органами, а також загальні локальні акти. Початковою сходинкою забезпечення даного види безпеки є проведення первинного або вступного інструктажу. Крім того, другий інструктаж з техніки безпеки в школі проводиться безпосередньо перед початком робочої діяльності – доведення обов’язків на місці. Також існують повторні і позапланові, які спрямовані на профілактику та вдосконалення умов охорони праці.

Санітарно-епідеміологічний стан як елемент безпеки

Норми Санпіну в обов’язковому порядку повинні забезпечуватися в межах навчального закладу. Подібна жорсткість вимог і численних санітарних перевірок обумовлена турботою про фізичний стан кожної дитини. Державні установи – школи, Вузи, дитячі садки – зобов’язані виконувати всі санітарні норми. В іншому випадку, навіть якщо всі елементи безпеки будуть в порядку (пожежна, електробезпека), невідповідність норм харчування, побутового забезпечення є підставою для накладання штрафів на  навчальний заклад і притягнення до відповідальності посадових осіб.

Правоохоронні органи

Важливе значення відіграє взаємодія школи та правоохоронних органів. Причому таке злиття може являти собою як тісно пов’язану діяльність, так і спільно проведені заходи, наприклад, тиждень безпеки в школі, проведена спільно з співробітниками поліції. Постійна взаємодія з владними органами може виражатися в регулярному відвідуванні шкіл інспекторами відповідальних установ, а також іншими працівниками державних служб. Крім того, співробітники правоохоронних органів можуть здійснювати свої повноваження безпосередньо на території школи, а саме проводити перевірки щодо антикорупційної діяльності. Іншою сферою дослідження може бути виявлення наркотичних речовин, які в останній час знаходять широке поширення серед школярів. Співробітники поліції в рамках профілактичних заходів можуть брати участь у позакласних заходах, проводити лекції, уроки і так далі. Подібна форма роботи здатна найбільш повним чином донести до школярів інформацію:

 • про наявність досить частих терористичних актів;
 • про профілактику порушення громадського порядку на території школи;
 • про виявлення вибухових пристроїв та інших підозрілих предметів;
 • про виявлення осіб, здатних вчинити правопорушення на території школи.

Крім того, профілактичні заходи спільно з представниками правоохоронних органів являють собою наступне:

 • Розробка і реалізація плану з проведення класних години щодо профілактики дорожньо-транспортних пригод та травматизму.
 • Формування культури безпечної поведінки на вулицях і дорогах.
 • Залучення батьків до роботи з попередження дорожнього травматизму.
 • Вивчення правил дорожнього руху.
 • Створення впорядкованої навчально-матеріальної бази по забезпеченню безпеки поведінки на дорогах і вулицях.
 • Наявність методичних документів щодо дотримання дорожнього руху.
 • Аналіз та формування висновків, виходячи зі статистики дорожньо-транспортних пригод.

 

Цивільна оборона

Масштаби техногенної діяльності сучасного суспільства здатні поставити під загрозу не лише освітні установи, але й цілі райони, міста та суб’єкти. Незважаючи на посилену збереження екологічного потенціалу, безпеку в школах повинна знаходитися на більш високому рівні. Дія посадових осіб важливо визначити в посадових інструкціях при цивільної оборони. Близько 80% аварій техногенного характеру пов’язано з діяльністю людини і низькою професійною підготовкою працівників. Проте системне вивчення ймовірних надзвичайних ситуацій здатне допомогти не тільки швидко мобілізуватися, але і запобігти ситуацію. Проведення цивільної оборони в умовах навчального закладу покладається на керівників школи.

 

 

Безпека в інтернеті

Практично кожна сучасна людина є активним користувачем Інтернету. Хтось знає, хтось здогадується, а хтось вже стикався з проблемами безпеки власного комп’ютера і особистої інформації. Вся цю загроза виходить з мережі, так що слід дотримуватися кількох правил безпеки.
1. Перш за все, слід встановити на свій комп’ютер необхідний захист, а саме антивірусне програмне забезпечення відомого виробника. Його необхідно регулярно оновлювати, про що забувати не слід.
2. Дуже важливо намагатися не розміщувати в мережі особисту інформацію, таку як ваше ім’я, адреса, телефони тощо.
3. Ніколи не відповідайте на спам.
4. Важливо не зберігати свої паролі на комп’ютері. Краще використовуйте для цього зовнішні носії, тобто ту ж звичайний папір або блокнот, або ж зберігайте їх у спеціальних програмах, захищених від злому.
5. Не виконуйте жодних дій, що вимагаються  в повідомленнях, отримані від невідомих користувачів на вашу електронну пошту. В іншому випадку нічого хорошого не чекайте.
6. Не відкривайте і не запускайте файли або програми, які прислали вам невідомі люди. У них може міститися що завгодно і в більшості випадків ці віруси.
7. Якщо навіть від ваших знайомих приходять підозрілі повідомлення, не відповідайте і не відкривайте їх, оскільки їх сторінки можуть бути зламані і використані шахраями. Це дуже поширене явище.